Minął 2020 rok – czas bardzo nietypowy nie tylko dla Polaków, ale całego świata. Pandemia pokrzyżowała plany życiowe większości rodaków. Część z nich z nadzieją patrzy na to co może przynieść nowy rok i snuje pierwsze plany. Jak najlepiej przygotować się na kolejne 365 dni, aby bezpiecznie zrealizować noworoczne postanowienia?
Miniony rok zdominowany został przez pojawienie się koronawirusa, który całkowicie odwrócił codzienne życie miliardów ludzi na całym świecie. Dwie trzecie badanych Polaków deklaruje, że koncentruje się obecnie na zaspokajaniu elementarnych potrzeb, ogranicza podróże, a także rezygnuje z wszelkiego rodzaju rozrywek.[1] Pandemia zmieniła także wieloletnie rodzinne tradycje. Niemal 40 proc. Polaków do kontaktu z bliskimi podczas wigilii wykorzystało internet łącząc się z nimi przez komunikatory.[2] Jednak sytuacja epidemiczna w kraju miała także pozytywne aspekty – aż 85 proc. badanych planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii[3], a niemal co druga osoba deklaruje, że zaczęła oszczędzać w ciągu ostatnich 12 miesięcy.[4]
Inne postanowienia noworoczne
Patrząc wstecz na to, co wydarzyło się w 2020 roku, postanowienia noworoczne na 2021 prawdopodobnie są inne niż dotychczas. Oczywiście, część osób ponownie zdecydowała, że schudnie – izolacja w domach, zajadanie stresu wywołanego epidemią skutkowało tym, że przeciętny Polak przybierał na wadze nawet pół kilograma tygodniowo.[5]
Pojawienie się koronawirusa w Polsce skłoniło wielu do podjęcia decyzji o lepszym przygotowaniu finansowym na nieoczekiwane sytuacje. Mimo to zakup ubezpieczenia na życie wciąż nie jest popularnym punktem postanowień noworocznych. Jak pokazują badania, aż 41 milionów Amerykanów twierdzi, że potrzebuje ubezpieczenia na życie, ale go nie ma.[6] W Polsce blisko połowa (46 proc.) respondentów przyznaje, że w ciągu ostatniego półrocza rozważała lub zdecydowała się na zakup polisy na życie i zdrowie.[7]
– Głównym celem przy zakupie ubezpieczenia na życie jest zapewnienie zabezpieczenia finansowego najbliższym, jeśli coś nam się stanie. 2020 rok udowodnił nam wszystkim, że nawet najlepiej ułożone plany mogą zostać pokrzyżowane. Zaś pandemia obudziła w nas silny niepokój o zdrowie i bezpieczeństwo finansów. – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty i dodaje – Jak pokazują badania[8], ale także rozmowy z naszymi klientami, postanowienia noworoczne na 2021 dotyczą głównie trzech obszarów: zdrowia, rozwoju osobistego i pieniędzy. Każdy z nich znajduje swoje odzwierciedlenie właśnie w polisie na życie.
Polisa dopasowana do potrzeb
W czasie pandemii wzrosło znaczenie ubezpieczenia jako benefitu pracowniczego. Obecnie 46 proc. pracodawców oferuje grupowe ubezpieczenia na życie, a im większa firma, tym częściej pojawia się to świadczenie pozapłacowe.[9] Mimo to warto wybrać również indywidualną ochronę, gdyż nie zawsze możemy zachować dodatkowe ubezpieczenie na życie, jeśli odejdziemy lub stracimy pracę. Zakres świadczeń również może być mniej lub bardziej ograniczony, w zależności m.in. od możliwości pracodawcy. W sytuacji, gdy najbliżsi polegają na osobie ubezpieczanej w kwestii finansów, najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na życie, które ochroni też ich, jeśli coś się stanie.
– Kluczem w wyborze najlepszej polisy na życie jest kompleksowa oferta ubezpieczyciela. Klienci decydujący się na zakup Warta dla Ciebie i Rodziny w trzech prostych krokach mogą dopasować ubezpieczenie do własnego stylu życia i ich obecnej sytuacji. Wystarczy, że wybiorą jeden z wariantów, który najlepiej odpowiada ich oczekiwaniom, dobiorą do tego pakiety dodatkowe, a na koniec dokonają zakupu ubezpieczenia. Polisa obejmie całą rodzinę szerokim zakresem ochrony w codziennym życiu. – mówi Dawid Korszeń i dodaje: – O ile żadna polisa nie uchroni nikogo przed zachorowaniem to może okazać się bardzo pomocna w przypadku ewentualnego zakażenia. Warta oferuje także wsparcie finansowe w przypadku np. pobytu w szpitalu czy śmierci osoby ubezpieczonej wskutek choroby COVID-19.
2021 rok niesie za sobą duże nadzieje, że uda nam się zrealizować plany, z których w minionych miesiącach musieliśmy zrezygnować z powodu pandemii. Polisa na życie chociaż dla wielu wciąż wydaje się zbędna, może nam pomóc z bezpiecznym przetrwaniu wciąż niepewnych najbliższych tygodni. Gdy zdecydujemy się na aktywną realizacje noworocznych postanowień Warta otoczy osobę ubezpieczoną i jego rodzinę niezbędną ochroną.
[1] Badanie research&grow dla BIK InfoMonitor, lipiec 2020
[2] VOX, Relacje i spotkania Polaków w czasie pandemii. Dom bezpieczną przystanią, grudzień 2020
[3] Badanie Kantar dla Benefit Systems, maj 2020
[4] Badanie smartscope, październik 2020
[5] Dane Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, maj 2020
[6] Barometr Ubezpieczeń 2020, LIMRA i Life Happens
[7] Dane PIU, grudzień 2020
[8] New Year’s resolution statistics, Finder, grudzień 2020
[9] Badania „Confidence Index 2019”
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/bezpieczni-w-nowym-roku